sport.idnes.cz  sport.ihned.cz  sport.cz  ct24.cz/sport  isport.blesk.cz  czech-ski.com  fisskijumping.com  skiflying.cz  fis-ski.com  skijumping-news.com

 česky | english | deutsch | po polsku | italiano | en français    info

  profil  |  fotogalerie  |  kalendář  |  kontakt  |  fórum  |  NEWS  |  HOME 

aktualizováno: 11. srpna 2011 10:38:19

  zpět nahoru  |  žákyně  |  juniorky  |  ženy  |  medailony  |  sponzoři  |  redakce 

  Se skokanskou kariérou slečny Michaely Doleželové bychom vás rádi seznámili prostřednic­tvím prezentace několika významnějších sportovních úspěchů, kterých tato poměrně mla­dá dívka dosáhla již navzdory svému věku.

  O něco níže pak stojí v drobných medailonech zmínky o uznávaných osobnostech našeho národního a celosvětového skoku na lyžích, jsou zde uvedeny miniportréty současných, ale i bývalých úspěšných sportovců anebo trenérů, kterých si Michaela váží a průbojně se hlásí do jejich cechu se svými vlastními touhami a tažením za úspěchem.

  S povděkem a uznáním bychom na tomto místě rádi připomenuli význam účasti šedých eminencí sponzorských dárců, ale i drobných mecenášů a patronů, bez jejichž dobré vůle, laskavosti anebo finanční pomoci by nebylo ani zdarů na českém sportovním nebi.

  Kontakty na realizační tým těchto webových stránek poslouží pro vaše případné připo­mínky, sdělení anebo poukazy na nedostatky, které se z nepozornosti snadno vloudí.

(ID)

Žákovská léta LOTOS Grand Prix 2007 – Polsko


Michaela Doleželová žákovskou mistryní světa ve skocích na lyžích

Autor: Ing. Jiří Sedláček
publikováno 5. března 2007/Skoky.net
...................................................

Dvanáctiletá skokanka z tělovýchovné jednoty Sokol Kozlovice, s tréninkovou základnou v beskydském areálu sko­kanských můstků ve  Frenštátu pod R., Michaela Doleželová (nar. 1994), od­chovankyně sjezdařského lyžování SK Vítkovice Bílá, startovala o víkendu na neoficiálním Žákovském mistrovství světa LOTOS Grand Prix v Polsku na dvoudenních závodech a v součtu obou výsledků zvítězila před Finkou Julií Kykkanen.

 • V kategorii děvčat, které v neděli 4. března 2007 skákaly v polském Zakopaném na můstku s konstrukčním bodem K = 65 m (HS 72) vyhrála suverénně Michaela Doleželová ziskem 176,1 bodů za nejdelší skoky v obou kolech 61 a 53 metrů, před sobotní vítězkou z menšího můstku Finkou Julií Kykkanen (162 b.; 57,5 + 50 m) a Slovinkou Spelou Rogeliovou (160,7 b.; 57,5 + 50,5 m)

 • S velkým odstupem skončily na dalších dvou místech domácí závodnice Joanna Gawron (80,4 b.; 39,5 + 39 m) a Gabriela Buńda (70,0 b.; 38 + 37 m) z klubu TS Wisla Zakopane před šestou Maďarkou Borbalou Markovics (10,8 b.; 34 + 33 m)

 • V prvním závodě v sobotu 3. března 2007 obsadila Doleželová na stejném můstku ziskem 166,7 bodů za skoky 57,5 a 53 metrů druhé místo za vítěznou Finkou Julií Kykkanen (172,8 b., 56 + 56 m)

 • Třetí místo obsadila Slovinka Spela Rogeliová (150,3 b., 56 + 48,5 m)

 • S velkým odstupem obsadily dalších dvě místa domácí závodnice Joanna Gawron (91,5 b., 41 + 41,5 m) a Gabriela Buńda (70,9 b., 39 + 37 m) před Maďarkou Borbalou Markovics (45,7 b., 38 + 35 m).

(redakčně upraveno/ ID)

  zpět nahoru  |  žákyně  |  juniorky  |  ženy  |  medailony  |  sponzoři  |  redakce 

Juniorky Tarvisio 2007    Zakopane 2008    Štrbské pleso 2009


Tarvisio 2007
Mistrovství světa juniorů

Autor: Pavel Mikeska
publikováno 18. března 2007/Skoky.net
....................................................

Závod děvčat v rámci Mistrovství svě­ta juniorů byl ve znamení osobní tragé­die vítězky závodu – Kanaďanky Naty de Leeuwe. Její radost z titulu Mistryně světa trvala jen asi 10 minut. Při násle­dné kontrole se zjistilo, že vážila o 20 dekagramů méně, než podle platných FIS tabulek odpovídalo délce jejich lyží a Nata byla diskvalifikovaná (s jedním započítaným skokem byla ohodnocena jako 28. ze 30 závodnic (90 metrů; 113,0 bodů).

 • Nakonec se z titulu juniorské šampiónky radovala vloni šestá studentka gymnasia ve Štamsu, Italka Lisa Demetzski (Club Gardena) za skoky 91,5 a 90 metrů a 229,5 bodů

 • Stříbro za skoky 89 a 92,5 metrů – 228,0 bodů vybojovala další z Kanaďanek Katie Willis z Calgary (Altius Nordic Club Ski Club)

 • Bronzová byla za 93 a 90 metrů (227,0 bodů) smolařka loňského šampionátu, Slovinka Maja Vtič (SD Zabrdje).

Velmi milým překvapením byl výkon dvanáctileté Michaely Doleželové. Původně ostravská sjezdová lyžařka, která se skoku věnuje pod vedením Martina Přidala v TJ Frenštát pod Radhoštěm, se skok od skoku zlepšovala teprve od léta roku 2005. Její série byla 59 a 64 metrů v oficiálním treninku, 69 metrů ve zkušebním kole, v závodě se pak zlepšila na 74 a 78,5 metrů (osobní rekord) a za celkových 153,0 bodů obsadila výborné 20. místo.

Oficiální trénink i přeložený závod děvčat (z neděle na sobotu) se konal za nejhorších podmí­nek ve 2 hodiny odpoledne, když oba závody chlapců se skákaly vždy v 8 hodin ráno. Při teplotách okolo 18° Celsia je snadné představit si stav nájezdové stopy a doskočiště, děv­čatům určitě nebylo co závidět. Bylo to vcelku vidět i ze startovních čísel prvních tří závodnic (1-7-9), které měly po úpravě nájezdu tekutým CO2 stopu ještě dostatečně rych­lou, nebo minimálně plynulou.

V příštím roce 2008 se bude juniorské Mistrovství světa pořádat v polském Szczyrku, a tak úsek skoku SLČR zcela jistě udělá vše pro to, aby se na přebudovaném můstku (prozatím K 80) objevila kompletní čtveřice našich děvčat. Proslýchá se, že by mohl být juniorský šam­pionát rozšířen o soutěž družstev i v kategorii děvčat.

(redakčně upraveno/ ID)


Zakopane 2008
Mistrovství světa juniorů

Autor: Hana Trnečková
publikováno 28. února 2008/Skoky.net
....................................................

Jacqueline Seifriedsberger, třetí žena hodnocení Kontinentálního poháru, si připsala další úspěch. V Zakopanem Rakušanka odrazila útoky všech soupe­řek a ovládla tak ženskou část letošní­ho juniorského mistrovství. Stříbro vy­bojovala Italka Elena Runggaldier, bron­zová medaile poputuje zásluhou Katji Pozun do Slovinska. Soutěže se zúčastnilo také české trio, nejlepší Češkou závodu byla sedmadvacátá Michaela Doleželová. Lucie Míková obsadila 34. místo, Vlaďka Pustková skončila o příčku za ní.

Juniorky se v chladnějším čtvrtečním odpoledni utkaly o titul juniorské mistryně a mezi 37 zá­vodnicemi nechyběla ani česká jména. Lucie Míková (61,5 m), která zaujala konečné 34. mís­to, ani Vlaďka Pustková (56,5 m), o příčku horší, však nepostoupily do finálového kola a čes­ké barvy hájila jen Michaela Doleželová. Výrazně vylepšila původních 66,5 m a úspěšně atakovala vzdálenost 74 m, přesto stačila na umístění ve třetí desítce, přesněji na 27. pozici.

(redakčně upraveno/ ID)


Štrbské pleso 2009
Mistrovství světa juniorů

Autor: Simona Horká
publikováno 6. února 2009/Skoky.net
....................................................

V pátek se v malebné krajině Štrbského Plesa rozhořel další boj o mistrovský titul. Podle očekávání se mezi nejlepší juniorky dostaly německé reprezentan­tky a vynahradily tak svým fanouškům nepříliš úspěšnou mužskou část mis­trovství.

Vyrovnanými skoky 93,5 a 94 metrů usedla na trůn juniorských skokanek Němka Magdalena Schnurr (242 b.). O půl bodu za ní zaostala její reprezentační kolegyně Anna Haefele. Po vý­borném druhém skoku se Haefele dostala až na stříbrnou pozici. Vítězka zkušebního kola Coline Mattel dokázala navázat na své výsledky a doplnila tak německé duo na stupních ví­tězů (97,5 + 87 m, 236 b.). Pod stupni vítězů skončila Kanaďanka Nata De Leeuw. O tři body nestačila na bronzový stupínek (94 m a 91 m). Rakouskou slávu na sebe vzali mužští repre­zentanti, Jacqueline Seifriedsberger však nenechala nic náhodě a zastala pátou pozici (92,5 + 90 m, 231 b.). Druhá ze zkušebního kola Ramona Straub předvedla ve druhém kole o něco horší skok – 93,5 + 87 m (227,5 b.) ji vyneslo na šestou příčku.

České skokanky dopadly v závodě lépe než ve zkušebním kole. Nejlépe si vedla Michaela Doleželová. Výsledky těsně pod hranicí 90 m, konkrétně 89 m + 86,5 m (209,5 b.) vynesly Michaelu na šestnáctou pozici. Sedmadvacátá Lucie Míková dosáhla v obou kolech stejné vzdálenosti 75m (157b). Hned o pozici níže se umístila Vladěna Pustková (73m a 76,5m). Na svou týmovou kolegyni ztrácela jeden bod.

(redakčně upraveno/ ID)

  zpět nahoru  |  žákyně  |  juniorky  |  ženy  |  medailony  |  sponzoři  |  redakce 

Ženy Zakopane 2009    Liberec 2009    Baiersbronn 2009


Zakopane 2009 (CoC)
Kontinentální pohár žen

Autor: Hana Trnečková
publikováno 7. února 2009/Skoky.net
....................................................

Letošní (2009) únorový zakopanský závod si Michaela Doleželová zapí­še do portfolia zlatým písmem.
Ostravská skokanka oslavila v sobotním klání CoC Kontinentálního poháru žen zdaleka nejlepší výsledek kariéry – 5. místo! Ročníku 1994 se vedlo na za­kopanském středním můstku vůbec skvěle, premiérového vítězství se zmocnila mladičká, rov­něž čtrnáctiletá Američanka Sarah Hendrickson. Závodnice se však potýkaly s nepřízní počasí a druhé kolo bylo před poslední šesticí po pádu slovinské skokanky zrušeno.

Něco na té Míši je, začíná se šeptat. Zbavila se nervozity, body přibývají, v závodě byla dosažena TOP 20. A teď 5. příčka! Senzační povzbuzení pár dnů před historickou premiérou skokanek na mistrovství světa. Na životní výsledek stačilo 69 m a absence některých favori­tek. Na startu chyběla kromě jiných zlatá i stříbrná juniorka ze Štrbského plesa Magdalena Schnurr a Anna Häfele.

Tím se otevřely brány pro překvapivý americký triumf, čtyři Američanky figurovaly v nejlepší šestici. Stav, který by byl v mužském skoku nevídaný. Kromě vítězky Sarah Hendrickson (79 m) se na stupně vítězů podívala zkušená Lindsey Van (71,5 m), Avery Ardovino (69,5 m) a Abby Hughes (68,5 m) vybojovaly pro tým z USA 4. a 6. příčku. Mezi vítězku a třetí ženu závodu se vměstnala Němka Juliane Seyfarth (77,5 m) a americkou převahu pomohla narušit i Doleželová.

Závod na HS 94 nevyšel bronzové dívce z MSJ, 23. Francouzce Colline Mattel (61 m), v kon­kurenci 45 závodnic neobstály ani zbylé české reprezentantky. Lucie Míková (55 m) obsadila dělené 36. místo se Švýcarkou Sabrinou Windmüller (56,5 m), Vladěna Pustková skončila se 55,5 m třicátá osmá.

(redakčně upraveno/ ID)


Liberec 2009
Mistrovství světa žen

Zdroj: ČTK (redakčně upraveno)
....................................................

Byl to nezvyklý pohled, v únoru letoš­ního roku, na skok na lyžích. Alespoň na mistrovství světa. Zpod helem vy­kukovaly dlouhé copy, skočky na rame­nou přidržovaly ruce s namalovanými nehty. Premiéru na šampionátu si od­byly skokanky na lyžích.

Na ještědský můstek vyšplhalo 36 odvážlivkyň a během jejich představení jako by se vyprá­věla historie skokanského sportu. Nejlepší závodnice předváděly skoky, za něž by se nesty­děly ani muži.

Američanka Lindsey Vanová je historicky první mistryní světa ve skoku na lyžích. Závod, kte­rý měl v Liberci premiéru a usiluje také o účast na olympijských hrách ve Vancouveru v příš­tím roce, vyhrála o čtyři body před Němkou Ulrike Graesslerovou, třetí skončila Norka Anette Sagenová. Nejlepší česká reprezentantka Michaela Doleželová obsadila dělené 27. místo, když dosáhla stejného výsledku jako Slovinka Eva Logarová.

Americká skokanka jako první žena vyhrála velký světový podnik a pomohl jí k tomu předev­ším skvělý výkon ve druhém kole, v němž útočila až ze čtvrtého místa. Vanová však dolétla do vzdálenosti 97,5 metru, suverénně nejdále v celém závodě, a pak už jen s napětím čekala na výkony posledních tří konkurentek.

"Nemůžu být šťastnější, splnil se mi sen," smála se Američanka bezprostředně po závodu. "Pro mě to je největší moment v kariéře," dodala.

Doleželová po prvním kole figurovala na 22. místě za skok dlouhý 70 metrů, ale zhoršení ve druhém kole o 10,5 metru ji uvrhlo o pět příček níž.
"Chtěla jsem se ve druhém kole zlepšit, ale bohužel mi to nevyšlo. Ale na podmínky se nemá cenu vymlouvat, ve skoku jsme na to zvyklí," komentovala čtrnáctiletá závodnice Sokola Kozlovice svoje vystoupení.
"Přišlo mi to jako závody Kontinentálního poháru. Moc jsem se nebála, tady už to znám, oba­vy mívám jen na nových můstcích," hlásila čtrnáctiletá dívka, kterou nerozhodily ani dva tré­ninkové pády jejích kolegyň.
"Rodiče se o mě nebáli. Věděli, že když udělám vše správně, nespadnu," dodala.
"Ale aspoň jsem ráda, že jsem tady mohla být. Mistrovství je svátek. Třeba to k našemu sportu přitáhne víc holek," řekla Doleželová.


Skok žen – střední můstek:

 1. Van (USA) 243,0 b. (89 + 97,5 m)
 2. Graessler (Něm.) 239,0 b. (93,5 + 93 m)
 3. Sagen (Nor.) 238,5 b. (93,5 + 94 m)
 4. Iraschko (Rak.) 228,0 b. (89 + 91 m)
 5. Mattel (Fr.) 220,5 b. (90 + 87,5 m)
 6. Jerome (USA) 207,0 b. (80,5 + 91 m)
 7. Schnurr (Něm.) 205,0 b. (89 + 81,5 m)
 8. Häfell (Něm.) 204,5 b. (88,5 + 82,5 m)
 9. Jahr (Nor.) 201,0 b. (88 + 81,5 m)
 10. Watase (Jap.) 197,5 b. (76,5 + 90,5 m)
   
 11. Doleželová 112,5 b. (70 + 59,5 m)
   
 12. Pustková (obě ČR) 27,0 b. (54 m) – nepostoupila do 2. kola.

(redakčně upraveno/ ID)


Baiersbronn 2009 (CoC)
Kontinentální pohár žen

Autor: Hana Trnečková
publikováno 17. ledna 2009/Skoky.net
....................................................

Letošní druhý Kontinentální pohár žen v roce 2009 zůstal na území Německa a po Schonach měřily skokanky své síly na stř. můstku HS 90 v Baiersbronnu. Ruhesteinschanze znamená ve volněj­ším překladu "můstek tichého kamene." V českém táboře ale bude naopak ve­selo. Michaela Doleželová v letošní sezoně jako první česká skokanka utržila body. A ne zrovna poskromnu. Ve třetím závodě, do kterého česká ženská reprezentace v zimě nastoupila, obsadila 18. příčku. V prvním kole vybojovala průběžnou 17. příčku za výkon 78,5 metrů, ve druhém kole si o pozici pohoršila po délce 76 metrů. V konkurenci čtyři­ceti skokanek neuspěla Vlaďka Pustková, která s 65,5 metrů skončila bez bodů 33.,Lucie Míková byla diskvalifikovaná.

Třetí výhru v řadě si vychutnávala Rakušanka Daniela Iraschko, ve finálovém kole porazila průběžnou vítězku Lindsey Van z USA. Van nastolila maximum kola 87 m a vyhoupla se do ve­dení, když o půl metru předčila Iraschko i stylově slabší Anette Sagen (obě 86,5 m), ve dru­hém kole ale náskok těsně ztratila. Iraschko si na závěr schovala pokus dlouhý 88,5 m, zatímco Van "jen" 88 m. Nejdelší pokus závodu 88,5 m předvedla i Sagen, styl ji však zradil i napodruhé a útok na lepší než třetí pozici nevyšel. Vedoucí závodnice CoC žen, Němka Ulrike Graessler, prožila slabší chvilku, umístila se s výkony 81 m + 83,5 m na 9. místě.

(redakčně upraveno/ ID)

  zpět nahoru  |  žákyně  |  juniorky  |  ženy  |  medailony  |  sponzoři  |  redakce 

Medailony


  Daniela Iraschko  » fotogalerie   Jakub Janda  » fotogalerie
  Lindsey Van  » fotogalerie   Roman Koudelka  » fotogalerie
  Anette Sagen  » fotogalerie   Adam Małysz  » fotogalerie
  Ulrike Graessler  » fotogalerie   Matti Nykänen  » fotogalerie
  Nata De Leeuw  » fotogalerie   Janne Ahonen  » fotogalerie
  Atsuko Tanaka  » fotogalerie   Pavel Mikeska  » fotogalerie
  Ayumi Watase  » fotogalerie   František Jež  » fotogalerie
  Izumi Yamada  » fotogalerie   Karel Kodejška  » fotogalerie
  Jenna Mohr  » fotogalerie   Jiří Parma  » fotogalerie
  J. Seifriedsberger  » fotogalerie   Pavel Ploc  » fotogalerie
  Jiří Raška  » fotogalerie   Zdeněk Remza  » fotogalerie
  Jaroslav Sakala  » fotogalerie   Dalibor Motejlek  » fotogalerie

  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Daniela Iraschko

Rakouská skokanka na lyžích, narozena 21. listopadu 1983 v Eisenerz.
Ski club: WSV Eisenerz
Osobní web: daniela-iraschko.at.tf (deutsch)
Skáče na lyžích značky Fischer

V současné době žije v Innsbrucku, svobodná, hraje rakouskou fotbalovou 1. ligu žen, ráda jezdí na kolečkových bruslích, Daniela je bývalou spolužačkou neméně úspěšného rakouského reprezentanta ve skoku na lyžích, Andrease Koflera ze Stamsu. Je známá svými neustálými změnami vlasové barvy a průbojným, až agresívním stylem ve sportu i mimo něj. Jako pvní žena dne 29. února 2003 přelétla v Kulmu během tréninku na Světový pohár hranici 200 m.

2004/2005 (CoC): celkově 3. místo
2005/2006 (CoC): celkově 7. místo
2006/2007 (CoC): celkově 4. místo
2007/2008 (CoC): celkově 2. místo
2008/2009 (CoC): celkově 2. místo

Daniela Iraschko skoky na lyžích miluje a údajně nezná strach. "Respekt, ten ano, ale strach ne. Když člověk po odrazu ví, že to bude pěkný skok, když cítí, jak mu lyže přijdou a že poletí daleko, je to nádherný pocit," říká.
Skokanský vzor subtilní Rakušanka nemá, obdivuje však sportovní legendu s českými kořeny, Martinu Navrátilovou."Vážím si jí nejen pro její nesmírné úspěchy. Vím, že musela odejít z Československa, je to velká žena," říká s obdivem.

(ID)


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Lindsey Van

Americká skokanka na lyžích, narozena 27. listopadu 1984 v Detroitu (Michigan).
Ski club: National Sports Foundation
Osobní web: lindseyvan.wordpress.com (english)
Skáče na lyžích značky Rossignol

Současným domovem Lindsey Van je mormonský kraj na úbočích Skalistých hor v Park City ve státě Utah, kde tato dívka navštěvuje v nedaleké metropoli rovněž vysokoškolské studium University of Utah. Park City je totiž jedno z mnoha luxusních lyžařských středisek v blízkém okolí hlavního města Utahu – Salt Lake City, v němž se uskutečnily předposlední, XIX. zimní olympijské hry, pořádané v roce 2002. Názvy těchto lyžařských středisek jsou světovými pojmy té nejvyšší kategorie a v každém roce alespoň jedno z nich hostí nějaké významné celosvětové klání. V březnu letošního roku se čtyřiadvacetiletá Lindsey Van stává vítězkou historicky prvního oficiálního Mistrovství světa ve skoku na lyžích žen, konaném v Liberci v České republice (2009). Ve své rodné zemi, přesněji v severských oblastech USA, je tato čerstvá světová šampiónka 13ti násobnou držitelkou severoamerických mistrovských titulů.

2004/2005 (CoC): celkově 2. místo
2005/2006 (CoC): celkově 2. místo
2006/2007 (CoC): celkově 3. místo
2007/2008 (CoC): celkově 6. místo
2008/2009 (CoC): celkově 4. místo

Lindsey začínala s alpskými disciplínami, ale jako sedmiletá si prvně skočila z můstku a sjezdovkám dala vale. Ráda jezdí na vodních lyžích a fotografuje, sportovním vzorem této první světové šampiónky ve skoku na lyžích je Lance Armstrong, pěstuje jógu, poslouchá klasickou rockovou (metalovou) hudbu a sleduje filmovou tvorbu.

Ve třinácti letech započíná mladičká Lil lobbovat u Mezinárodního olympijského výboru s požadavkem, který má zajistit ženám účast na zimních olympijských hrách v Salt Lake City (2002) a později i Turíně (2006)... což však olympijský výbor zamítnul. Zklamaná, avšak neodrazená sportovkyně nadále sbírá své vítězné tituly a získává mimojiné bronzovou medaili na Mistrovství světa juniorů v Norsku (2004), kde je ženský skok představen pouze jako demonstrační akce.

Lindsey se řadí mezi nejvýznaměnjší skokanky v seriálech Kontinentálního poháru uplynulých let, s impozantními 171 metry je držitelkou amerického národního rekordu. Po ukončení vynikající sezóny 2005/2006 Lindsey Van zvažuje a podniká první kroky k možnosti zařazení ženského skoku na lyžích na XXI. zimních olympijských hrách, pořádaných v roce 2010 v kanadském Vancouveru, a řeší tak se svými kolegyněmi nadále frustrující situaci v rámci své – donedávna ryze mužské sportovní disciplíny... i za cenu soudního sporu s Mezinárodním olympijským výborem, který proběhnul 20. dubna letošního roku na půdě Nejvyššího soudu v Britské Kolumbii. Zveřejnění výsledků soudního sporu očekáváme v nejbližších dnech.

(ID)


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Anette Sagen

Norská skokanka na lyžích, narozena 10. ledna 1985 v Gulljordu.
Ski club: Remma IL
Osobní web: (bude doplněno)
Skáče na lyžích značky Fischer

Anette Sagen pochází z kolébky skokanského sportu – z Norska, kde v současné době žije v Heimdalu. Je považována za jednu z nejlepších skokanek všech dob. V roce 2004 si Anette získává poměrně velkou pozornost médií, když je jí odepírána možnost účasti na K 185 ve Vikersundu, nehledě na Anettiny dosavadní výsledky a schopnosti. Tato událost se nese v duchu vleklého dilema, zda jsou ženy a mladé dívky pro skoky na technicky náročných můstcích dostatečně způsobilé. Celé téma konfliktu se později překlápí do obecné polemiky o právech žen ve sportu. Na velkém můstku ve Vikersundu však Anette dne 6. března 2004 přesto dosahuje svého nejdelšího skoku v kariéře – 174 metrů.

2004/2005 (CoC): celkově 1. místo
2005/2006 (CoC): celkově 1. místo
2006/2007 (CoC): celkově 1. místo
2007/2008 (CoC): celkově 1. místo
2008/2009 (CoC): celkově 1. místo

Ke skoku na lyžích mladou Anettu přivedl otec přibližně v 10ti letech, sám bývalý norský skokan na lyžích. Anetta ráda čte, píše články do místních novin, v hudební škole studovala 5 let hru na flétnu, hraje golf a ženský fotbal, věnuje se parašutismu a zejména střemhlavým letům. Na historicky prvním oficiálním Mistrovství světa v ženském skoku na lyžích v českém Liberci v roce 2009 získala tato mimořádně úspěšná norská sportovkyně bronzovou medaili.

......................................................................
A jen tak mimochodem... přestože se svým způsobem jedná o "veteránku" ženského skoku na lyžích, dodnes krásná Anette ve svých čtyřiadvaceti letech zcela jistě aspiruje na jedno z nejpůvabnějších stvoření ve svém sportovním hájemství, i v rámci mimořádně velké konkurence podstatně mladších děvčat :o)

(ID)


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Ulrike Graessler

Německá skokanka na lyžích, narozena 17. května 1987 v Eilenburgu.
Ski club: VSC Klingenthal
Osobní web: (bude doplněno)
Skáče na lyžích značky Elan

Ulrike Graessler vyrůstala v Eilenburgu se svým starším bratrem Axelem, který ji záhy přivádí k zájmu o skoky na můstcích s umělým povrchem. V jejích třinácti letech se rodina Graesslerů stěhuje do Klingenthalu, kde mladá Uli poprvé okouší skok na přírodním sněhu. V německých národních soutěžích se však pohybovala již od svých 8 let. Na mezinárodní skokanskou scénu vstupuje v roce 2001 v seriálu Ladies Grand Prix, v roce 2003 získává stříbrnou medaili na Evropském festivalu mládeže. V rámci Kontinentálního poháru žen (CoC) debutovala podobně jako ostatní přední skokanky na historicky prvním mítingu CoC v americkém Park City (Utah) 23. července 2004, tehdy jako desátá v pořadí. O rok později (2005) v Oberaudorfu již Ulrike dosahuje se svým druhým nejlepším celkovým hodnocením na stupně vítězů, když Uli v obou kolech přeplachtila jen o několik metrů jedinečná a skvělá norská rivalka Anette Sagen.

2004/2005 (CoC): celkově 6. místo
2005/2006 (CoC): celkově 10. místo
2006/2007 (CoC): celkově 2. místo
2007/2008 (CoC): celkově 10. místo
2008/2009 (CoC): celkově 3. místo

Ulrike Graessler je držitelkou stříbrné medaile z historicky prvního Mistrovství světa ve skoku na lyžích žen, které se konalo na naší české domácí půdě v Liberci v roce 2009. Jedná se o vynikající a doposud životní úspěch relativně mladé německé skokanky, která však svoji skokanskou formu nadále stabilně potvrzuje dosahováním na stupně vítězů v rámci Kontinentálního poháru žen i v letošním roce.

(ID)


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Nata De Leeuw

Kanadská skokanka na lyžích, narozena 2. února 1991 v Calgary.
Ski club: Altius Nordic Ski Club
Osobní web: (bude doplněno)
Skáče na lyžích značky Germina

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Atsuko Tanaka

Kanadská skokanka na lyžích, narozena 25. ledna 1992 v Calgary.
Ski club: Altius Nordic Ski Club
Osobní web: (bude doplněno)
Skáče na lyžích značky Atomic a Germina

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Ayumi Watase

Japonská skokanka na lyžích, narozena 18. července 1984 v Sapporu (Hokkaido).
Ski club: ROYCE' Ski Team
Osobní web: (bude doplněno)
Skáče na lyžích značky Fischer

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Izumi Yamada

Japonská skokanka na lyžích, narozena 28. srpna 1978 v Sapporu (Hokkaido).
Ski club: Royce' Ski Team
Osobní web: (bude doplněno)
Skáče na lyžích značky Fischer

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Jenna Mohr

PR text – bude obratem doplněno.

 

 

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Jacqueline Seifriedsberger

PR text – bude obratem doplněno.

 

 

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Jiří Raška

Jiří Raška, narozen 4. února 1941 ve Frenštátě pod Radhoštěm, je nejslavnější český skokan na lyžích, olympijský vítěz a český lyžař století.

Jeho otec zemřel na leukemii, když bylo Jiřímu Raškovi devět let, a matka tak musela sama vychovávat čtyři děti. Raškova záliba v zimních sportech nebyla překvapivá: "U nás se říkalo, že se tam děti rodí s lyžema na nohou," vzpomíná Raška v jednom z rozhovorů. Bratranec a strýc, aktivní skokani, ho přivedli k jeho budoucí hvězdné disciplíně. Raška ovšem pěstoval i řadu jiných sportů (od fotbalu přes cyklisitku po házenou).

Jako mladý skokan se dostal do legendární party kolem trenéra Zdeňka Remsy, jíž se říkalo Remsa Boys. Když hrozilo, že Raškovu kariéru zbrzdí vojenská služba na Šumavě, Remsa si ho nechal převelet do vojenského klubu Dukla Liberec. V roce 1964 odjel na ZOH do Innsbrucku, ale plnil pouze roli náhradníka. Sledoval zde boj Josefa Matouše, který po prvním kole vedl a mohl se stát prvním českým vítězem na zimních olympijských hrách, ale nakonec skončil bez medaile. Raška se v podobné situaci ocitl za čtyři roky.

Díky čtvrtému místu na MS 1966 a druhé příčce na Intersport turné o rok později odjížděl na ZOH 1968 v Grenoble jako jeden z favoritů. Sám doufal v umístění do pátého místa a i desátou příčku by nepovažoval za zklamání. Spisovatel Ota Pavel popsal jeho skok v závodě na středním můstku takto: "Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a písklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat. " Raška skočil 79 metrů, což sice bylo o metr méně než v případě Rakušana Baldura Preimla, avšak díky lepšímu stylu po prvním kole vedl. Při druhém skoku netrefil odraz a přidal jen 72,5 metru, ale prvenství uhájil – Jiří Raška se stal prvním českým vítězem na ZOH v historii. K tomu přidal stříbro z velkém můstku, kde jej porazil pouze Rus Vladimír Bělousov.

Týž rok dokázal vyhrát šest závodů v řadě. Na mistrovství světa ve Vysokých Tatrách na něj přišlo sto tisíc diváků. Obsadil druhou příčku na velkém a osmou příčku na středním můstku.

V roce 1969 se na jeden den stává i světovým rekordmanem. Na novém můstku v Planici skočil 164 metrů a o čtyři metry tak překonává den starý rekord svého velkého soka, Nora Björna Wirkoly. Nicméně hned následující den mu rekord bere Manfred Wolf (165 m) z tehdejší NDR. Jeho další úspěchy čítají stříbro na MS na velkém můstku v roce 1970, vítězství v Intersport turné rok poté, bronz na historicky prvním MS v letech na lyžích a pátou příčku na ZOH v Sapporu.

Od roku 1974 působí jako trenér a z počátku ještě i souběžně skáče. "Řekl jsem si, že skončím okamžitě, jakmile mě porazí první junior," prohlásil Jiří Raška v denním tisku. Učinil tak v roce 1976 poté, co ho porazil František Novák. Skokanské lyže naposledy obul při závodě veteránů v roce 1979.

V letech 1994 – 1996 je společně s Medalem a poté Malcem trenérem české reprezentace. V devadesátých letech působil i jako trenér české reprezentace, mládeže a místopředseda Svazu lyžařů ČR. V anketě Svazu v roce 2003 byl zvolen českým lyžařem století, od Českého klubu fair play dostal za rok 2005 hlavní cenu za celoživotní činnost.

Přehled největších úspěchů

1968: ZOH, Grenoble (Francie), střední můstek, 1. místo
1968: ZOH, Grenoble (Francie), velký můstek, 2. místo
1970: MS, Vysoké Tatry (Slovensko), velký můstek, 2. místo
1970: MS, Vysoké Tatry (Slovensko), střední můstek, 8. místo
1971: Intersportturné, 1. místo
1972: MS, Planica (Jugoslávie), lety, 3. místo
1972: ZOH, Sapporo (Japonsko), střední můstek, 5. místo
2003: Nejlepší lyžař naší země 20. století, 1. místo

•  Jeho vrstevníci-skokani Jiřímu Raškovi neřeknou jinak než Franto. Překřtil jej Zdeněk Remsa, když poznamenal, že Raška má chůzi jako skokan František Felix.

•  Za vítězství na olympiádě dostal tajně deset tisíc korun a televizor. Nabízený automobil Škoda 1100 MB nesměl jako olympijský amatér přijmout, a tak rok jezdil s továrním číslem a poté "embéčko" se slevou koupil.

•  Jiří Raška podepsal Dva tisíce slov.

•  Spisovatel Ota Pavel o něm napsal 'Pohádku o Raškovi'.

•  Až po dlouhých třiceti letech dokázali naši hokejisté na olympiádě v Naganu navázat na jeho zlatou medaili ze ZOH v r. 1968 na středním můstku.


"Vzhledem k tomu, že jsem takové to válečné dítě a po válce byla chudoba, tak většina dětí a kluků se zabývala nějakými sporty, protože nic jiného nebylo. Navíc jsem pocházel z velmi chudé rodiny a neexistovaly žádné finanční možnosti, takže jsme se zabývali různými sporty. I když jsem dělal mnoho sportů, tak u mě zvítězilo lyžování. Začínal jsem s během, se sjezdem, ale pak vyhrál skok, protože jsme to měli tak nějak v rodině. Jako malý jsem sledoval svého strýce a staršího bratrance při závodech a nějak se mi to zalíbilo, připadalo mi to jako takový mužný sport. Zůstal jsem u něho a udělal jsem dobře, měl jsem štěstí."

"Aktivně jsem závodil dvacet let, z toho šestnáct let jsem byl v reprezentačním družstvu Československa. Zúčastnil jsem se dvou olympiád a tří mistrovství světa. Takže vzpomínky jsou krásné, a samozřejmě ty nejkrásnější vzpomínky mám na olympijské vítězství v Grenoblu v roce 1968."

Hlavní hrdina Pavlovy 'Pohádky o Raškovi' má dodnes mezi svými někdejšími největšími soupeři řadu přátel.
"Díky účasti na různých mezinárodních závodech jsem poznal mnoho kamarádů. Měl jsem také své velké konkurenty, rivaly. Zpočátku jsem vzhlížel k velikánům a potom, když jsem se dopracoval do světové špičky, tak mezi mé největší soupeře patřil Bjorn Wirkola z Norska, u kterého jsem byl letos v létě na oslavách jeho šedesátin. Jeho pozvání jsem velmi rád přijal, protože jsem se tam sešel s mnoha a mnoha závodníky, ať už starší generace, nebo s řadou svých vrstevníků, s nimiž jsem závodil. A byli i další. Byl to Kankonen, závodníci z bývalé NDR, z Německa; Rakousko tehdy ještě nemělo tak silnou skokanskou základnu jako nyní. Byli tam také Slovinci – nebo Jugoslávci –, kteří v tom měli také silnou tradici a samozřejmě také Seveřané."

Z tuzemska pak Jiří Raška jednoznačně nejvíce vzpomíná na svého trenéra Zdeňka Remsu.
"Když začal Zdeněk Remsa v roce 1960 trénovat reprezentaci, tak se tam sešla velmi dobrá parta mladých kluků; bylo nám od šestnácti do dvaceti let a byla to opravdu bezvadná doba. Díky tvrdé práci, kterou nám trenér Remsa ordinoval, jsme se vypracovali a ve světě nám neřekl nikdo jinak než 'Remsa-boys' a když jsme kamkoliv přijeli na závody, tak se vždy soupeři děsili, že nás přijelo osm nebo deset a že je tím pádem posuneme o několik míst dozadu."

A právě dobrá parta stála podle Rašky za úspěchem československých skokanů v 60. a 70. letech minulého století.
"Byla to tvrdá práce v přípravě, v tréninku; i když je to sport individuální, tak musí být dobrá parta a kolektiv, který musí spolupracovat a ne si nějak závidět nebo mít vůči sobě nějakou zášť. V kolektivu se vždy překážky řeší daleko lépe, než jednotlivě."

Dnešní stagnaci svých mladších následovníků ale Jiří Raška nevidí jen v nedostatečně stmelené partě, kořeny jsou podle něj hlubší.
"Podle mého názoru dnes mladí lidé nevěnují takovou pozornost přípravě a nejsou ochotni podstoupit tak tvrdou řeholi. Samozřejmě že je jiná doba, jsou jiné tréninkové možnosti a metody. Ale myslím, že jde v první řadě o zaujetí, o žití tím sportem. V dnešní době, kdy má mládež mnoho jiných lákadel, se mladí nedokáží na sport koncentrovat jako my dříve,"
říká český 'Lyžař století', Jiří Raška.

(Zdroj: české a zahraniční weby, redakčně upravováno/ ID)


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Jaroslav Sakala

Český fenomenální skokan, mistr světa v letech na lyžích a bronzový olympijský medailista Jaroslav Sakala se narodil 14. července 1969 v moravskoslezských Holčovicích v podhůří Nízkého Jeseníku. Na podzim roku 2008 přebírá tento v 90. letech mimořádně úspěšný sportovec po svém předchůdci Pavlu Mikeskovi funkci hlavního trenéra českého reprezentačního družstva žen ve skoku na lyžích. V částečně zjitřené atmosféře osobních vztahů, která současné poměry ženského, ale především obecně skokanského sportu v České republice provází, se tak Jaroslav Sakala chápe náročného úkolu v neméně náročných podmínkách. Je zapotřebí stabilizovat výkonnost a motivovat mladé svěřenkyně v reprezentaci, stejně jako nastavit efektivnější systém činnosti ve skokanské branži.

Se skokanskou kariérou začíná jako desetiletý chlapec. Svůj první větší úspěch však zažívá až ve dvaceti letech, když v kanadském Thunder Bay nahlíží do první desítky výsledkové listiny (9. místo), po zbytek sezóny podobný výsledek nepředvádí. O rok později vylepšuje své nejlepší umístění v Trondheimu (7. místo), ale ani tato sezóna nebyla o moc zdařilejší než předchozí. Během sezóny v letech 1991/1992 se umisťuje do první desítky již šestkrát. Na Zimních olympijských hrách v Albertville (1992) získavá český skokanský tým Tomáš Goder, František Jež a Jiří Parma společně s Jaroslavem Sakalou bronzové medaile v závodech družstev.

Následující dvě sezóny jsou pro Jaroslava Sakalu nejúspěšnější. V té první (1992/1993) vítězí v obou závodech v Tauplitz/Bad Mitterndorfu, obsazuje 2., resp. 3. místo na akci mistrovství světa ve švédském Falunu, dosahuje na 2. místo v Lahti a Innsbrucku, v norském Oslu končí bronzový. V celkovém hodnocení světového poháru se umisťuje jako druhý v pořadí za Andreasem Goldbergerem. Nadcházející úspěšnou sezónu 1993/1994 korunuje vítězstvím na Mistrovství světa v letech na lyžích (Planica, 20. března 1994) a 1. a 2. místem v závodech světového poháru v Liberci. Ve světovém poháru mu náleží celkově čtvrtá příčka. Na Zimních olympijských hrách v Lillehameru končí sedmý na velkém a třináctý na můstku malém (K90).

V sezóně 1994/1995 zažívá Jaroslav Sakala citelný výkonnostní propad. V první desítce nejlepších světových skokanů se umisťuje pouze v Oberstdorfu (5. místo), v následujících dvou sezónách 1995/96 a 1996/97 podobného umístění dosahuje ještě desetkrát, z toho dvakrát na stupních vítězů, poté však mezi světovou špičkou již nefiguruje.
V roce 2000 se přesto dvakrát připomíná – lety na lyžích v Bad Mitterndorfu nastupuje v roli předskokana, nicméně přistává na hranici 205 metrů!… v červenci během 23 hodin a 7 minut absolvuje sto skoků o celkové délce 9135 metrů a zapisuje se tak do Guinnessovy knihy rekordů.
Kvůli problematickým vztahům s Českým lyžařským svazem zvažuje možnost reprezentovat za jinou zemi. Posledního velkého závodu se účastní 9. března 2002 na české domácí půdě v Harrachově při Mistrovství světa v letech na lyžích, kde se loučí dvaadvacátým místem. Konec své sportovní kariéry oznámil 8. května 2002.

Po ukončení aktivní kariéry se i nadále pohybuje v prostředí skoků na lyžích. V roce 2003 obdrží od tehdejšího trenéra české reprezentace Jána Tánczoše nabídku na post asistenta. Tuto nabídku odmítá, nesouhlasí se složením realizačního týmu. Rok poté usiluje o účast v konkurzu na funkci trenéra české skokanské reprezentace. Tím se však nakonec stává Slovinec Vasja Bajc. Jaroslav Sakala studuje trenérskou školu v Olomouci a žije představou, že se jednoho dne ke skokům na lyžích jako trenér přeci jen vrátí.

Od ledna 2005 byl vlastníkem a ředitelem serveru Skoky.cz. Web se pravidelně dostával do ostrých sporů se skokanským úsekem Svazu lyžařů ČR a 15. května 2006 ukončil činnost.

Mistr světa v letech na lyžích a olympijský medailista Jaroslav Sakala má pověst rebela. Právě slovem 'Rebel' pojmenovala Česká televize profil jeho osoby a Lidové noviny jej vylíčily jako muže, který: "... poznal do sytosti oslnivou slávu i omamnou vůni peněz. Před časem se mu však rozpadlo manželství a někdejší tchán ho připravil o všechny úspory. Z milionáře se rázem stal muž, kterému zůstaly pouze dluhy. Bydlel v chátrající chalupě, kde v zimě zamrzala voda, a dokonale poznal, jak chutná život na samém dně."


V anketě Českého svazu lyžařů o domácího lyžaře století skončil na osmém místě. Ze skokanů jej předčili pouze vítěz Jiří Raška a bronzový Pavel Ploc.

V roce 1998 prodal bronzovou medaili z Olympijských her v Albertville a polovinu částky věnoval obci Holčovice na Bruntálsku, která byla o rok dříve postižena katastrofálními povodněmi.

Skokan Jaroslav Sakala se proslavil tím, že v roce 1994 jako první český skokan překonal hranici 200 metrů a ve stejném roce se stal mistrem světa v letech na lyžích.

Jaroslav Sakala je jedním ze stěžejních protagonistů týmu osobností "Modrých dnů", který se na území Vysočiny věnuje dětem, postiženým sociální patologií.


Několik střípků z rozhovoru s Jaroslavem Sakalou (exkluzivně pro PAYO webzine, 2006)...

Mně osobně se líbí, že kolem skoků vznikla v současnosti taková skvělá parta osobností, které v minulosti něco dokázali. Tím myslím nejen Vás, ale třeba také Františka Ježe, nebo Jakuba Jiroutka. Myslím si, že teď v českém týmu funguje opravdu skvělá nálada. Alespoň to tak zvenčí cítím. Jak celou atmosféru v týmu hodnotíte vy?
Mělo to přijít mnohem dříve, dnes bychom tak určitě nesledovali pouze Jakuba Jandu, ale také J. Sucháčka, J. Kahánka a další, kteří ten stereotyp v přípravě zkrátka nezvládli. Mnoho činovníků stále zůstává na místech, kde je potřeba lidí s modernějším přístupem. Takových, kteří nebudou pracovat jen ze setrvačnosti.

Často jste kritizoval naše bývalé kouče, kteří preferovali staré tréninkové metody apod.. Nakonec se ukázalo, že jste měl pravdu. Ovšem díky těm téměř deseti hluchým letům se naše skoky, řekl bych, teprve odrazily ode dna. Já ale vůbec nechápu, jak nám mohl takhle "ujet vlak", když jsme vždycky patřili mezi tradiční dobyvatele těch nejvyšších pozic?
Zatím skáče na světové úrovni pouze jeden Čech. To nepovažuji za odraz ode dna. Je to spíš výsledek individuálního přístupu, ale pokud tento jediný skokan bude vzorem pro ty další, kteří mohou nyní po dlouhé době sami vidět, že i u nás je možné se do špičky dostat, pak se v příštích letech dočkáme dalších "Jandů".

Nezapomenutelným zážitkem je pro mě stále vaše vítězství na MS v letech na lyžích. Trošku mě mrzí, že se na tenhle výborný úspěch tak trochu zapomnělo. To by se třeba v Německu asi těžko mohlo stát. Když se např. dívám na závody SP, tak třeba takový D.Thoma se těší velkému uznání. Myslíte si, že je to součást takové té české povahy? Myslím tím tedy rychlé zapomínání na blízkou minulost? Měl jste třeba pocit, že se třeba naopak na vašem úspěchu (jak se říká) přiživil někdo jiný?
:-)… nevím, jak hodnotit povahu Čechů. Nemyslím, že je to právě v tom. Německá televize, když už vysílá přenosy světového poháru, tak prostě stojí o co nejlepší komentář. Komentátor, který nikdy neskočil z můstku, neochutnal pocit skokana na věži před skokem, při vítězství apod., jednoduše nedokáže diváka tak přikovat k obrazovce. Pochopili jsme to při komentování hokejových a fotbalových zápasů a pokud naši prorazí do světové špičky v širším kádru, pak doufám, že i naše TV využije bývalé skokany daleko častěji a komentáře např. české verze Eurosportu budou minulostí :-). Na každém úspěchu vydělá spousta dalších lidí, někteří právem, jiní se prostě jen svezou.

Za posledních patnáct let jste byl vlastně naším absolutně nejlepším skokanem, přitom jste se (alespoň mám ten pocit) vyhýbal všemožným mediálním taškařicím. Domníváte se, že tenhle mediální svět může skokanovi nějakým způsobem uškodit?
Jde o to, jak blízko si media pustíte. Já jsem např. kdysi točil pořad pro TV, kde se mě redaktor zeptal, zda jsem někdy nějaký problém řešil alkoholem. Já odpověděl, že ano, že každý si někdy potřebuje vyčistit palici. Sestříhali ten dokument tak, že ze mě udělali alkoholika, který vše řeší s lahví v ruce. Můžu říct, že od té doby jsem byl velmi opatrný na to, jak odpovídám a komu. Kvůli tomuto pořadu jsem se trochu vyhýbal novinářům.

Dokonce mám pocit, že jste se poté tak trochu stáhl do ústraní, což některým lidem asi vyhovovalo, že? Některé české tiskoviny vás dokonce označovali za "rebela"…
Rebel proto, že jsem prosazoval změnu přípravy. Metody tréninku, kterých si zkrátka nešlo nevšimnout u vyspělejších manšaftů. Od roku 1996 jsem se začal připravovat sám a tím jsem mnoho lidí poštval proti sobě. Dnes Jakuba Jandu nechali připravovat individuálně, pochopili, že je schopen zajistit si přípravu takovou, na kterou Český svaz zkrátka nemá, ale pro úspěch je nezbytná. Trvalo to, ale pochopili, tak to rebelství snad k něčemu bylo :-).

(Zdroj: české a zahraniční weby, redakčně upravováno/ ID)


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Jakub Janda

Český skokan na lyžích, narozen 27. dubna 1978 v Čeladné poblíž Frýdku-Místku.
Ski club: Dukla Frenštát pod Radhoštěm
Osobní web: www.jakub-janda.com (česky)
Skáče na lyžích značky Elan

Jakub Janda vyhrál v zimní sezóně 2005/2006 jako první Čech v historii seriál Světového poháru ve skoku na lyžích. Ve stejné sezóně přidává ke svým sportovním triumfům rovněž vítězství z prestižního Turné čtyř můstků (dva závody se konají v Německu – Oberstdorf a Garmisch-Partenkirchen a dva v Rakousku – Innsbruck, Bischofshofen), kterým tak po 35 letech navazuje na první historické vítězství Jiřího Rašky v tomto klání z roku 1971, tehdy pod názvem Intersportturné.

Jakub Janda může být vzorem především pro začínající sportovce, zejména úsilím, díky němuž se dokázal vypracovat mezi absolutní světovou špičku ve své sportovní branži. Tento – jak sám uvádí na svých webových stránkách – skromný, vstřícný, vytrvalý a tvrdohlavý mladý muž je původcem návratu českého skoku na lyžích na nejvyšší příčky světových klání po desetileté stagnaci od dob generace Sakaly, Parmy, Ploce a Ježe... nemluvě o triumfech Jiřího Rašky na konci šedesátých a Karla Kodejšky v polovině let sedmdesátých.


Do seriálu Světového poháru vstupuje v roce 1996 (Harrachov) se svým umístěním na konci startovního pole. První body získavá 9. března 1997 (Lahti), v následujících sezónách zřídka kdy prochází úvodním kolem. Výraznější úspěch zaznamenává teprve 29. listopadu 1998 v Lillehammeru, kde končí na 13. pozici. Mezi desítku nejlepších skokanů vstupuje 9. března 2001 (Trondheim) a o dva roky později v domácím prostředí již atakuje se svým třetím nejlepším hodnocením dokonce stupně vítězů (11. ledna 2003, Liberec). Na leteckém můstku v Planici pak 20. března 2003 vytváří nový český rekord s hodnotou 209 metrů.

K zásadnímu průlomu v kariéře dochází v sezóně 2004/2005 s nástupem slovinského trenéra Vasji Bajce, který stál rovněž za největšími úspěchy japonských skokanů na konci 90. let dvacátého století. Pod vedením nového kouče Jakub Janda získává několik druhých a třetích míst a ve všech závodech (mimo úvodních skoků v Kuusamu) se probojoval do první desítky. Díky 3. místu v Innsbrucku se ocitá jako první český skokan po dvanácti letech na stupních vítězů Turné čtyř můstků. V konečném pořadí Světového poháru obsazuje 6. místo, když po třinácti závodech nasbíral více bodů než za celou předchozí kariéru.

Svého prvního vítězství v seriálech Světového poháru se dočkal 23. ledna 2005 v německém Titisee-Neustadtu, na Mistrovství světa v Oberstdorfu pak vybojoval stříbrnou na středním a bronzovou medaili na můstku velkém.

Ještě výraznější jsou jeho výkony v následné letní sezóně. Vyhrává polovinu z osmi závodů a jako první Čech v historii i celou letní Grand Prix 2005. V zimní části sezóny navazuje na své letní tažení neméně úspěšně – vítězí v úvodním klání Světového poháru v Kuusamu a poprvé ve své kariéře obléká žlutý trikot průběžně vedoucího závodníka. Téhož roku Jakub dopřává po jedenácti letech díky svému triumfu v Harrachově fanouškům i vítězství českého skokana v domácím závodě Světového poháru.

Na přelomu kalendářního roku, v zimní sezóně 2005/2006, přichází na slavné sérii Turné čtyř můstků (srovnatelné s Mistrovstvím světa) Jakubův druhý největší životní úspěch.
V Oberstdorfu musí skákat proti vítězi kvalifikace Andreasi Widhölzlovi, jelikož byl z kvalifikace vyloučen vinou nepovoleného poměru mezi délkou lyží a svou váhou. Duel však vyhrává a celkově končí třetí. Po prvním závodě ztrácí na vedoucího Janne Ahonena přes osm bodů. V následujících závodech již kvalifikace úmyslně vynechává a nastupuje vždy proti jejich vítězům.
V Garmisch-Partenkirchenu vyhrává, k Ahonenovi se však přiblížuje jen o dva body.
K dramatickému průběhu dochází při klání v Innsbrucku. V prvním kole nastupuje právě proti Ahonenovi a ačkoliv duel těsně prohrává, do finále postupuje jako jeden z "lucky losers" (pět nejlépe ohodnocených poražených skokanů). Na vedoucí pozice útočí až z dělené 13. příčky. Vdruhém kole však předvádí nejdelší skok dne a dosahuje tak na průběžnou druhou pozici, Ahonen končí šestý a Janda vede před posledním závodem o dva body.
Finále v Bischofshofenu začíná pro Jandu dalším dramatickým soubojem s Ahonenem, vítězem kvalifikace. Finskou skokanskou legendu v úvodním kole poráží, ale svůj náskok zvyšuje pouze o jediný bod. Ve druhém kole Ahonen dolétá na značku 141,5 metru, Janda odpovídá skokem o 2,5 metru kratším. Závod vyhrává Janne Ahonen, ale v konečném účtování Turné dochází k nevídané situaci: po tradičních osmi skocích nastřádali oba rivalové 1081,5 bodů a poprvé v historii má Turné čtyř můstků dva vítěze. Český reprezentant Jakub Janda tak dosahuje druhého celkového vítězství v historii těchto závodů. Prvním českým vítězem byl před 35 lety Jiří Raška.

I když je Jakub Janda více skokanem než letcem, svoje kvality prokázal i na MS v letech na lyžích (2006) v Bad Mitterndorfu, kdy obsadil s bodovým ziskem 717,7 bodů konečné sedmé místo. Ve čtyřkolovém závodě se mu nejvíce povedl závěrečný skok, kterým doplachtil do vzdálenosti 200 metrů a o jednu příčku v celkovém pořadí porazil i Janneho Ahonena.

Po Mistrovství světa v letech na lyžích a krátce před započetím Olympijských her v Turíně dochází u Jakuba Jandy k poklesu formy. V Zakopaném se poprvé v sezóně nevešel mezi deset nejlepších skokanů a ani další průběžné výkony nejsou přesvědčivé. Jeho sportovní výsledky nepříznivě ovlivňují také rozbroje v českém skoku. Trenéra reprezentace Vasji Bajce se dotkla kritika některých činovníků českého skoku, Bajc zvažuje, zda pojede na olympiádu a tato informace pronikla až k novinářům. Jakub Janda později přiznává, že negativní publicita a atmosféra nejistoty se podepsala na jeho psychice i standardních výkonech. V prvním olympijském závodě končí třináctý, ve druhém závodě uzavírá první desítku.

Úkolem pro zbytek sezóny bylo uhájit vedení ve Světovém poháru. Ačkoli Janda nepředvádí tak suverénní výkony jako v první půli sezóny, neustále zvyšuje svůj náskok na hlavního rivala Janne Ahonena. Českému skokanovi nahrává i fakt, že se Ahonen potýká se ztrátou formy a především motivace. Finská skokanská legenda Ahonen nedosahuje při své poslední účasti na olympijských hrách ani na vytoužené zlato a nechává se slyšet, že zvažuje konec kariéry. Jakub Janda si na Severském turné potřebuje vypracovat co největší náskok před poslední dvojicí závodů na leteckém můstku v Planici. Jandově skokanskému stylu totiž lety na lyžích nevyhovují a v médiích opakovaně prohlašuje, že by již rád v Planici nikdy neskákal. V Severském turné končí celkově šestý a před lety na lyžích navyšuje svůj náskok na 175 bodů. Janne Ahonen musí jeden ze dvou posledních závodů vyhrát a ve zbývajícím skončit nejhůře druhý. Když při sobotním startu v Planici končí Ahonen jedenáctý, definitivně ztrácí šanci na celkové vítězství. Jakub Janda do závěrečného nedělního závodu již nenastupuje a stává se prvním českým skokanem v historii, který vyhrál Světový pohár.

(Zdroj: české a zahraniční weby, redakčně upravováno/ ID)


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Roman Koudelka

Český skokan na lyžích, narozen 9. července 1989 v Turnově.
Ski club: LSK Lomnice nad Popelkou
Osobní web: www.roman-koudelka.com (česky)
Skáče na lyžích značky Fischer

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Adam Małysz

Polský skokan na lyžích, narozen 3. prosince 1977 ve Wisłe.
Ski club: KS Wisła Ustronianka
Osobní web: (bude doplněno)
Skáče na lyžích značky Fischer

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Matti Nykänen

Finský skokan na lyžích, narozen 17. července 1963 v Jyväskylä.
Ski club: (bude doplněno)
Osobní web: (bude doplněno)
Skákal na lyžích značky Kneissl a Elan

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Janne Ahonen

Finský skokan na lyžích, narozen 11. května 1977 v Lahti. Závodní činnost ukončil v roce 2008.
Ski club: Lahden Hiihtoseura
Osobní web: www.janne-ahonen.com (deutsch)
Skákal na lyžích značky Atomic

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Pavel Mikeska

PR text – bude obratem doplněno.

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  František Jež

PR text – bude obratem doplněno.

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Karel Kodejška

PR text – bude obratem doplněno.

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Jiří Parma

PR text – bude obratem doplněno.

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Pavel Ploc

PR text – bude obratem doplněno.

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Zdeněk Remza

PR text – bude obratem doplněno.

 

 

(text bude doplněn)...


  fotogalerie  |  medailony  |  zpět nahoru 

  Dalibor Motejlek

PR text – bude obratem doplněno.

 

 

(text bude doplněn)...

(ID)

  zpět nahoru  |  žákyně  |  juniorky  |  ženy  |  medailony  |  sponzoři  |  redakce 

Poděkování sponzorům sezóna 2007/2008


OMV

OMV v České republice je součástí předního ropného a plynárenského koncernu ve střední Evropě. Značka vznikla v roce 1956 a v současnosti má vedoucí pozici integrovaného ropného a plynárenského koncernu ve střední Evropě.V oblasti rafinérií a marketingu působí ve 13 středoevropských zemích včetněTurecka, z po­hledu průzkumu a těžby je aktivní ve 20 zemích na pěti kontinentech. OMV se jako integrovaná chemická a petrochemická společnost podílí 50% na firmě AMI Agrolinz Melamin International GmbH a 35% na společnosti Borealis A/S, jednom ze světově nejvýznamnějších výrobců polyolefinů. Další významné podíly OMV jsou: 51% v největším rumunském ropném a plynárenském koncernu Petrom SA, 45% v německé společnosti BAYERNOIL Raffineriegesellschaft mbH, 10% v maďarském olejářském koncernu MOL, 50% v EconGas GmbH a 41,58 ve firmě Petrol Ofisi.

.................................................................................... www.omv.cz ...........
Skoky na lyžích mají v České republice bohatou a úspěšnou tradici. Stačí pouze několik jmen a je navýsost jasné, na co může současný skok odvážných mužů na nejdelších lyžích navazovat – Raška, Ploc, Parma, Sakala. Co jméno, to medaile. Společnost OMV je známá svou podporou a účastí v nejlepších skokanských týmech světa. Aby mezi ně patřil opět známý reprezentační tým, stala se OMV od sezóny 2004/2005 jeho partne­rem. OMV tak začíná podporovat české skoky na lyžích, v období kdy se nachází v ur­čitém útlumu, a vkládá do nich důvěru, kterou v dalších letech vracejí výbornými výs­ledky nazpět.

adidas

Adidas je druhým největším sportovním výrobcem na světě. Výroba bot značky Adidas má svůj začátek již v roce 1920, zakladatelem je Adolf Dassler. Zajíma­vostí je, že později jeho bratr Rudolf byl jeden ze za­kladatelů značky PUMA. Adidas mělo několikero krizí, které překonalo zejména díky reklamě. Značku Adidas propagovala třeba Madona, Anna Kurnikovova nebo David Beckham. Mezi konkurenčními značkami ji drží dlouhá historie, tradiční prvky a vysoká kvalita.

.................................................................................. www.adidas.cz ..........
Symbolem firmy Adidas jsou tři bílé proužky, které se umísťují většinou v případě oble­čení přes celou délku rukávů a v případě bot na jejich vnější boční stranu. V roce 1972 firma přebírá nové logo tzv. "Trefoi", které připomíná trojlístek se třemi pruhy. Název firmy je odvozen od jejího zakladatele Adolfa (zkráceně "Adi") Dasslera, ze zkratky Adi Dassler vznikl pak Adidas.

V roce 2006 kupuje Adidas firmu Reebok. Tímto krokem se hlavně na americkém trhu výrazně přibližuje konkurenční firmě Nike.

Casco

CASCO Schutzhelme GmbH byl založen v roce 1989. Jedním ze základních rysů výrobků CASCO je jejich bezpečnost, funkčnost, pohodlnost a design, které vznikají díky vzájemné spolupráci, připomínkám a ná­mětům koncových zákazníků a uživatelů, zejména zkušených sportovců. Výrobky jsou během vývojové­ho procesu testovány v extrémních podmínkách, což v pozdější praxi zabezpečuje maximální ochranu. Řada komerčních produktů CASCO byla před vstupem do běžné obchodní sítě zprvu speciálně vyví­jena jako doplněk pro konkrétního vrcholového sportovce.

.............................................................................. www.casco-helme.de ....
Přibližně 20 let je jméno CASCO synonymem inovace a prvotřídní kvality. Firma CASCO je jedním z předních evropských výrobců bezpečnostních přileb, honosící se moderně a technicky špičkově vybaveným pracovištěm.

  zpět nahoru  |  žákyně  |  juniorky  |  ženy  |  medailony  |  sponzoři  |  redakce 

Editorial redakce webu

kontakty
.
.
.
.
.
.
.
.
.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .

Bude obratem doplněno.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .
.

  zpět nahoru  |  žákyně  |  juniorky  |  ženy  |  medailony  |  sponzoři  |  redakce 

  profil  |  fotogalerie  |  kalendář  |  kontakt  |  fórum  |  NEWS